A A A

Agnieszka w finale

         Agnieszka Gruba z klasy 4 ET Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu została finalistką interdyscyplinarnej Olimpiady Wiedzy o Mediach i awansowała do finału ogólnopolskiego, w którym będzie reprezentować województwo lubuskie.
         To już drugi raz z rzędu, gdy uczennica żagańskiego ZSTiL awansowała do finału tej olimpiady.
         Eliminacje okręgowe odbyły się 18 grudnia 2015 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie uczestnicy rozwiązywali test z wiedzy o mediach. Musieli się wykazać wiedzą m.in. z zakresu nowych mediów, funkcjonowania mediów w Polsce po 1989 r., roli Krajowej Rady Radiofonii i TV, komunikacji społecznej, historii i prawa mediów. W tej części olimpiady ZSTiL w Żaganiu, obok Agnieszki, reprezentowali również: Amanda Hanysz (4 ET), Weronika Rybak i Michał Szuszkiewicz (obydwoje z 3 LO).
         Zawody centralne, na których rywalizować będą uczniowie z całej Polski, odbędą się w Warszawie, w marcu 2016 r.
Wcześniej, podczas pierwszego etapu, jego uczestnicy musieli m.in. napisać esej na jeden z pięciu tematów.
         Celem Konkursu jest popularyzacja wiedzy o mediach, promocja edukacji medialnej, świadomego odbioru i współuczestnictwa w komunikacji społecznej oraz doskonalenie umiejętności samodzielnego dokonywania analiz i ocen dotyczących przekazów medialnych na podstawie posiadanych informacji.
         Po zmaganiach konkursowych, w oczekiwaniu na wyniki, uczestnicy olimpiady wysłuchali bardzo interesującej prelekcji red. Karoliny Kamińskiej, dziennikarki Radia Zachód, korespondentki wojennej z Afganistanu i Kosowa. Organizatorem konkursu jest Uniwersytet Warszawski, przy współudziale 15 wyższych uczelni w całym kraju.
         Opiekunami młodzieży byli Barbara i Robert Zarzyccy.
Na zdjęciu:
Od lewej: Amanda Hanysz, Agnieszka Gruba, Weronika Rybak, Michał Szuszkiewicz.