A A A

Budowanie tożsamości wg dyktatu

          Wielu młodych ludzi przywiązuje uwagę do tego co się nosi. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, sięgają z ekscytacją po gazety z modą czy oglądają o tym programy telewizyjne. Wertują strony bądź kanały w poszukiwaniu nowości, a następnie – naiwnie biegną do sklepu kupując wszystko co modne w tym sezonie. Przychodzą do szkoły i idą przez korytarz niczym modele, myśląc, że są wspaniali, ponieważ noszą to, co modne.
          Prawda jest taka, że noszą to, co media kreują na modne. Doda zakłada spódnicę w kratę, a media pokazując nam milion zdjęć wmawiając nam, że to ostatni „krzyk mody”. A młodzież, niczym naiwne baranki, wierzy w przekaz i robi dokładnie to samo. Podobnie jest z muzyką. Gdy pojawia się zespół z jednym hitem, np. „Ona tańczy dla mnie” nagle cała Polska wariuje. Ludzie słuchają tego, ściągają na telefony, nucą podczas kąpieli czy jazdy samochodem. Nie pozostają przy swoim dotychczasowym stylu, ale robią dokładnie to, co podpowiadają środki masowego przekazu. Prawdą jest powiedzenie, że media to czwarta władza - dokładnie tak jest! To oni promują kulturę masową, przez którą zanika nasze „ja”. Robią nam wodę z mózgu sprawiając, że stajemy się kimś innym.
          Zanika stosowność zanika, własny styl i poczucie tożsamości także. A to wszystko za sprawą massmediów i masowej kultury, którą promują. Czy nie warto w takim razie wziąć spraw w swoje ręce i zawalczyć o własną osobowość ? O to, by nie być jak miliony ludzi, którzy wierzą w każde słowo wypowiedziane w telewizji. Czas zawalczyć o samego siebie i kreować się samemu, a nie iść za większością i stać się ofiara mediów i mody.
Iryszek