A A A

Co wybierają absolwenci ZSTiL w Żaganiu?

          Co zrobić, jeżeli nie jesteśmy pewni swoich predyspozycji, zdolności, nie mamy pomysłu na siebie po maturze?! Bywa, że odczuwamy presję ze strony rodziców, którzy „dobrze radzą”, koledzy też wiedzą „dobrze”, a my mimo to mamy problem jak zaplanować przyszłość.
           Nie warto podążać za modą i tłumem. Nawet jeśli niektóre kierunki studiów są oblegane, jest duże prawdopodobieństwo, że za kilka lat staną się dla nas nieatrakcyjne i trudno będzie po takim kierunku znaleźć pracę. A przecież nie idziemy na studia po to, aby zmarnować 5 lat, tylko chcemy, aby nasz rozwój miał wpływ na późniejsza drogę zawodową.
          A jeśli ktoś nie ma pomysłu na siebie? W takim wypadku co jest lepsze? Czy warto wybrać kierunek studiów ślepo wierząc, że będzie fajnie, czy może lepiej byłoby podszkolić swoje zdolności, języki obce albo też odwiedzić wymarzone miejsca? Czy wolny rok albo niepodjęcie dalszej nauki to dobry pomysł? Dla kogo jest to odpowiednie wyjście?
          Warto trzeźwo ocenić sytuację na polskim i zagranicznym rynku pracy. Wiele zawodów „wymiera”, ale w ich miejsca rodzą się nowe, równie ciekawe zawody. Warto brać udział w badaniach prowadzonych przez poradnie psychologiczo-pedagogiczne. Wszelkie testy w kierunku predyspozycji otwierają oczy i pokazują w czym czujemy się najlepiej. Być może właśnie takie ankiety pozwolą odkryć w sobie ciekawe zainteresowania i wpłyną na dalszą drogę zawodową.
          Jak sytuacja wygląda w naszej szkole? Otóż uczniowie brali udział w ankiecie dotyczącej planów na przyszłość. Na pytanie „Kto planuje wybrać się na studia” odpowiedzi udzieliło 29 uczniów. „Ile osób planuje wyjazd za granicę” – tu 28 osób zgłosiło chcę wyjazdu. „Kto planuje podjąć pracę w kraju i rezygnuje z dalszej nauki” – 11 osób. „Kto jeszcze nie wie co chce robić w przyszłości” – tu uczniów zgłosiło się najwięcej, bo aż 39. Ankieta przeprowadzona została wśród 107 uczniów. Wyniki zostawiamy do Waszej interpretacji.
KFAK