A A A

Jesteś Bogiem

          Po dziesięciu latach fani polskiego rapu doczekali się filmu o jednej z najbardziej rozpoznawalnych grup hip-hopowych w naszym kraju. Paktofonika, bo tak właśnie nazywał się ten skład, powstał w 1998 roku z inicjatywy Wojciecha Alszera, znanego słuchaczom pod ksywką „Fokus”, który do współpracy poprosił Sebastiana Salberta „Rahima” oraz Piotra Łuszcza „Magika”. Razem stworzyli ponadczasowy zespół, którego muzyka porusza słuchaczy do dzisiaj. „Jesteś Bogiem” opowiada historię tego kultowego składu. Film jest bardzo szczery, pokazuje w dobitny sposób szare śląskie blokowiska oraz rzeczywistość pokolenia lat 90-tych XX w. To historia trzech młodych utalentowanych ludzi, dla których najważniejszym priorytetem była muzyka.
          Reżyserię filmu powierzono Leszkowi Dawidowi. Od samego początku było wiadomo, że będzie to trudny orzech do zgryzienia, oczekiwania fanów były ogromne. Paktofonika w filmie przedstawiona jest jako skład, który chce zaistnieć w świecie bezlitosnych wytwórni muzycznych, lecz żaden z raperów nie ma pojęcia o tym jakie zasady panują w tym biznesie. W domowych warunkach nagrywają kolejne utwory. Rapowanie dla nich to czysta zajawka, nie interes. Jednak w tym samym momencie rozgrywa się w tle dramat Magika, młodego ojca, a zarazem męża. Film Leszka Dawida to obraz skierowany raczej to wąskiej grupy odbiorców, którzy rozumieją kulturę hip-hop. Nie jest to szczegółowo opowiedziana historia narodzin rapu w Polsce. Reżyser chciał zmierzyć się z legendą Paktofoniki oraz z jej najbardziej charakterystycznym członkiem, Magikiem, który nie poradził sobie z przedwczesnym sukcesem oraz narastającymi konfliktami z otoczeniem i własną słabością, która doprowadziła go do samobójczej śmierci.
          Podsumowując, film „Jesteś Bogiem” to dobrze ukazana rzeczywistość młodego pokolenia lat 90. Bez wątpienia tą produkcję można nazwać najlepszym polskim filmem podejmującym próbę zmierzenia się z biografią zespołu oraz ich twórczością. Moim zdaniem materiał warty obejrzenia.
(MM)