A A A

Matematyka Królową Nauk

„Gazeton”: Czym jest dla Pani matematyka?
Pani Elżbieta Kowala: Naturalnie, że jest to królowa wszelkich nauk!
- Czy uważa Pani, że matematyka jest potrzebna w codziennym życiu?
- Czytałam, że w pewnej szkole został ogłoszony „Dzień bez matematyki”, by sprawdzić czy taki dzień jest w ogóle możliwy. Okazało się, iż to kompletnie niemożliwe. Bo przecież... nie da się funkcjonować bez zegarka! Mało tego w każdym sklepie, podczas robienia zakupów bez matematyki nie poradzilibyśmy sobie.
- Dlaczego akurat matematyka zajmuje szczególne miejsce w szkole, skąd ten pomysł?
- Pomysł zrodził się wśród nauczycieli matematyki. Została wybrana matematyka, aby pokazać ją uczniom jako zupełnie inną, kolorową, ciekawą.
- W jakim celu obecny rok szkolny ogłoszono „Rokiem matematyki” w naszej szkole?
- Ma przekonać uczniów, przede wszystkim maturzystów, aby nie bali jej się pisać na maturze. Chcemy ją przybliżyć i zaciekawić ich.
- Kiedy odbędzie się noc matematyki?
- Niestety, na tę chwilę nie jestem w stanie podać konkretnej daty, ponieważ wszystko jest jeszcze w trakcie przygotowania. W tym roku chcieliśmy zrobić coś innego. Wraz z wuefistami wpadliśmy na pomysł połączenia nocy matematycznej i nocy sportowej. Odbywałoby się to pod hasłem „Licz i ćwicz”, na przełomie stycznia i lutego 2014 r. Prawdopodobnie w piątek, by uczniowie mogli się pobawić i odpocząć.
- Czy odbędą się jeszcze jakieś sesje matematyczne albo wyjazdy na wykłady, jak ten do Zielonej Góry?
- Planowane były 3 sesje, odbędą się jeszcze dwie. A co do wyjazdu to rozważamy tę opcję. Wyjazd do Zielonej Góry bardzo zaciekawił uczniów, więc planujemy kolejny wyjazd, prawdopodobnie na wiosnę.
- Będą zaproszeni goście na kolejne sesje?
- Możliwe, że gimnazjaliści nas odwiedzą. A może to my udamy się do nich! Jeszcze nie wiadomo.
- Dziękujemy za rozmowę.
- Dziękuję.
Mikołajczyk
Iryszek