A A A

RECENZJE

„Grand Thef Auto V”

Kolejna odsłona kultowej już serii gangsterskich gier akcji, rozgrywa się w olbrzymim, otwartym świecie, wzorowanym na krajobrazach Los Angeles oraz południowej Kalifornii.

W Grand Theft Auto V wcielamy się w trzech, całkowicie odmiennych bohaterów, każdy z nich pochodzi z innego środowiska społecznego. Fabuła gry została skonstruowana tak, aby można było przenosić się między nimi w bardzo szybki sposób, co uatrakcyjnia grę i lepiej pozwala poznać świat Los Santos.

Główna metropolia GTA V oraz jej okolice, na które składają się: góry, pustynie, urwiska, pola, doliny oraz bazy wojskowe są największym światem jaki kiedykolwiek stworzył Rockstar. Twórcy gry oddali do dyspozycji graczy wiele różnego rodzajów pojazdów – od rowerów po helikoptery. Autorzy postanowili również wrócić do motywu modyfikowania statystyk postaci, wykonując odpowiednie czynności bohaterowie stają się lepsi w poszczególnych czynnościach (np. prowadzeniu pojazdów).

GTA V ma swoje mankamenty, co jednak nie zmienia jednak faktu, że dawno w grach nie widzieliśmy tak dużego, złożonego tytułu, nafaszerowanego licznymi smaczkami. Grand Theft Auto wciąga gracza i nie odpuszcza przynajmniej do ukończenia kampanii.

(MM)


„Generał Nil” � Ryszard Bugajski

Film opowiada historię generała Augusta Emila Fieldorfa (pseudonim „Nil”), dowódcy Dywersji AK, w której kierował najważniejszymi akcjami w okresie okupacji podczas II wojny światowej. Ukazane zdarzenia mają miejsce w latach 1947-1952. „Nil” przedstawiony jest jako człowiek zwyczajny, trzeźwo myślący, dumny, kierujący się w życiu wartościami, chce być z rodziną, myśli o przeprowadzce w góry.

Jednak jego marzenia nigdy nie zostaną zrealizowane. Po powrocie z Syberii generał postanowił się ujawnić, by żyć normalnie. Niestety, komuniści widzieli w nim zagrożenie, wroga ustroju i wszczęli śledztwo w jego sprawie. Pomimo nieludzkich metod stosowanych w więzieniu i na śledztwie Urząd Bezpieczeństwa nie zdołał złamać generała.

Podczas procesu w sądzie świadczyli przeciw niemu dawni towarzysze broni, wcześniej okrutnie skatowani prze UB. Film kończy się dramatycznie, „Nil” zostaje skazany na śmierć przez powieszenie na szubienicy. Wyrok odczytuje mu mężczyzna, który przed laty witał go serdecznie w ojczyźnie, po powrocie z Syberii, a do szubienicy prowadzi go bratanek.

W głównej roli, generała „Nila”, wystąpił Olgierd Łukaszewicz, który stworzył wiarygodną postać, człowieka silnego, prawego, przekonanego o swoich racjach, kochającego rodzinę i życie. Jego bohaterstwo jest zwyczajne, wypływa z duszy. Reżyser Ryszard Bugajski stworzył ciekawy obraz przybliżający czasy terroru stalinowskiego.

ALEK


„Dzieci Ireny Sendlerowej” � John Kent Harrison

„Dzieci Ireny Sendlerowej” to wzruszająca historia młodej kobiety, która dzięki ludzkiej postawie uratowała ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci, więzionych w warszawskim gettcie. Znakomita obsada głównych i drugoplanowych ról m.in. Anna Paquin, Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Krzysztof Pieczyński, do tego muzyka Jana A. P. Kaczmarka – wszystko to niezwykle działało na wyobraźnię i pozwalało przenieść się w tamte czasy i odczuć klimat dramatu żydowskich rodzin.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu mieli szansę poczuć magię kina, bo Centrum Kultury w Żaganiu zaproponowało wyświetlenie filmu 4 listopada br. o godz. 1200. Cena za bilet 12 zł (jak się później okazało – zbyt wysoka). Wypełniliśmy salę kinową w niedługą chwilę, przyszło kilka klas, łącznie ok. 100 osób. Ostatnie weszły nasze nauczycielki języka polskiego. Niestety, dla nich zabrakło wygodnych foteli i spędziły dwie godziny na dostawionych krzesłach. Gapowicze wśród uczniów, czy błąd ze strony organizatorów?

Chwilę po godz. 12 zgasły światła i magia kina zaczęła działać. Niestety, nie trwało to długo, światła ponownie włączono i przerwano emisję. To zdarzenie powtórzyło się cztery, a może pięć razy. Pracownicy tłumaczyli tę sytuację brakiem sprzętu – jeden projektor na dwugodzinny film. Inaczej podobno nie można było. To nie koniec niespodzianek. Najbardziej doskwierała nam niska temperatura na sali. Uczniowie owinięci szalikami i nakryci kurtkami chcieli się ogrzać, bo na sali było bardzo zimno. Skupienie się na fabule było bardzo trudne.

Centrum Kultury z żagańskiego Pałacu Książęcego zaoferowało nam film, sprzedało bilety, ale chyba nie do końca rozumie cel swojej działalności. Kultura to nie tylko dobra takie jak film, muzyka, recital, ale również usługa na dobrym poziomie, bo odbiorca za nią płaci i oczekuje, że film albo koncert będzie świętem, miłym wydarzeniem bez zgrzytów.

Dorota GORZKÓW


"Klub Hipochondryków" � Meggie W. Wrightt

Hipochondryk jest osobą, u której występują zaburzenia nerwicowe. Dominującą cechą hipochondryków jest stałe, nieuzasadnione przekonanie o istnieniu przynajmniej jednej poważnej, postępującej choroby somatycznej (wszystkie nieprawidłowości organizmu).

Osoba cierpiąca na tę chorobę zauważa u siebie choroby lub skupia uwagę na ich fizycznej naturze. Często towarzyszy temu depresja lub lęk.

,,Klub Hipochondryków’’ jest komedią napisaną przez Meggie W. Wrightt. Sztuka została wystawiona w Teatrze Syrena. Występuje w niej trzech czterdziestolatków cierpiących na urojone choroby i nieustannie narzekających na zdrowie. Zbigniew Zamachowski, w roli antykwariusza Lea jest homoseksualistą, który bardzo przeżywa rozstanie z partnerem. Ken – Wojciech Malajkat, właśnie się rozwodzi oraz Tom - Piotr Polk, wieczny uwodziciel kobiet. Obaj zajmują się architekturą. Wszyscy trzej mieszkają u pedantycznego Lea i tam prześcigają się w wymyślaniu chorób. Jedną ze śmieszniejszych scen były urodziny Lea, na które każdy ze współlokatorów przynosi mu w prezencie różowy szalik i z każdego kolejnego jest bardzo zadowolony. Pełna humoru i ironii sztuka, wyreżyserowana przez Wojciecha Malajkata, cieszy się od daty premiery niesłychaną popularnością. Aktorzy świetnie zagrali swoje role, a Zbigniew Zamachowski pokazał po raz wtóry, że świetnie umie wcielić się w różnorakie postaci, za co został przez publiczność nagrodzony nominacją do nagrody Feliksa Warszawskiego.

Spektakl jest godny obejrzenia. Bardzo ciekawa scenografia stworzona przez Allana Starskiego absorbowała uwagę widza. Wszystko było świetnie dopracowane. Jeśli ktoś liczy na dobrą zabawę, to gorąco polecam.

Paulina SKOWROŃSKA


„Sztuka bez tytułu” � Antoni Czechow

„Sztuka bez tytułu” to przede wszystkim opis świata, w którym obserwujemy grupę ludzi szukających w życiu jakiegoś sensu.

Perspektywa z jakiej świat widzi młody Czechow, fascynuje zwłaszcza poprzez ukazywanie ludzkich relacji. Autor pragnie ukazać nam ludzką słabość i to w jaki sposób borykamy się z miłosnymi rozterkami, odsłania naszą bezradność wobec otaczającego nas świata, a jednocześnie patrzy wyrozumiale na wszystkie popełniane przez nas błędy.

W pierwszym akcie, goście generałowej Wojnicew (Monika Krzywkowska) zajmują miejsca na przeciw publiczności, rozmawiają. Każdy z aktorów stara się w pewien sposób szkicować poszczególne postacie, lecz przytwierdzeni do krzeseł, grają wyłącznie słowami i grymasem twarzy. Drugi akt przedstawia bal, który jest poza widownią. To właśnie wtedy poznajemy mężczyznę, który uchodzi za lokalnego Casanovę – jest nim Płatonow, grany w warszawskim Teatrze Współczesnym przez Borysa Szyca.

Płatonow jest mężem córki emerytowanego pułkownika - Tryleckiego. Rozpoczyna pracę jako nauczyciel w małej wiosce. Jego ambicje sięgały dużo wyżej, więc znudzony spokojnym, wiejskim życiem, wdaje się w liczne romanse. Borys Szyc prezentuje bohatera, który zmaga się ze swoimi uczuciami. Pragnie pozostać wierny żonie, która jest uosobieniem bardzo dobrej i kochającej kobiety. Pojawia się jednak Sonia, dziewczyna, którą mężczyzna znał jeszcze z czasów kiedy studiował. Teraz Sonia jest żoną jego najlepszego przyjaciela. Płatonow obiecuje kobiecie ucieczkę od wiejskiego życia i od ludzi, którzy o każdym wszystko muszą wiedzieć. Płatonow, jako główny bohater, doprowadza do ciągu tragicznych zdarzeń.

W sztuce grają aktorzy znani z telewizji i filmu m.in.: Damian Damięcki, Leon Charewicz, Andrzej Zieliński, Monika Krzywkowska i oczywiście Borys Szyc.

Przedstawienie jest zdecydowanie warte obejrzenia. Pozwala nam na spostrzeżenie codziennych problemów z całkiem innej strony i na zrozumienie ich.

Klaudia GLINIAK


"Co Einstein powiedział swojemu fryzjerowi" � Robert L. Wolke

Autorem jest emerytowany profesor chemii uniwersytetu w Pittsburgu. Jest to książka dla osób w każdym wieku. Napisana w dowcipny i zrozumiały sposób o niezwykłych i niepodważalnych prawach nauki i przyrody. Z książki dowiadujemy się np. dlaczego kostki lodu są nieprzeźroczyste? Czy utopię się, jeżeli wilgotność powietrza wyniesie 100%? Czy naprawdę wodę w toaletach na półkuli północnej spłukuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

M. T


"Ciekawostki naukowe, czyli czym błysnąć w towarzystwie" � Karl Kruszelnicki

Autor to znany australijski popularyzator nauki, pracował jako lekarz, inżynier, uczony, mechanik samochodowy i synoptyk w TV. Książka to wielka skarbnica wiedzy, odpowiada na najdziwniejsze pytania np.: czy z wiekiem nasze uszy robią się naprawdę coraz większe, dlaczego kanapka zawsze spada posmarowaną stroną w dół, czy Internet naprawdę wymyślili wojskowi?

M. T


"Przewodnik KGB Po Miastach Świata" (Dom Wydawniczy "Bellona")

Książka ta zawiera wspomnienia zawodowych oficerów radzieckiego wywiadu i rezydentów KGB z dziewięciu stolic świata: Madrytu, Rio De Janerio, Waszyngtonu, Delhi i Berlina.
Z tej książki dowiadujemy się o niebezpiecznych akcjach opisanych przez prawdziwych agentów działających w tych miastach.

[K.T]


Stephen King "Misery"

Znakomity pisarz, Paul Sheldon właśnie skończył pisać swoją opowieść. Pewnego dnia podczas burzy śnieżnej doznaje wypadku w wyniku, którego ma zmiażdżone nogi od kolan w dół. Budzi się w domu swej "największej" fanki, która zmusza go do napisania kolejnej książki.

Trochę to śmieszne, jednak o wiele bardziej straszne i mało krwawe.

Trojan


"Serce"- E. de Anicis.

Podobno powieść dla chłopaków. Wydaje mi się jednak, że nie tylko. Klasyka polskiej literatury. Pamiętnik chłopca opisującego swoje uczucia, błędy, kolegów. Książka ta uczy i zastanawia. Zakochać się jest łatwo, trudniej mówić o miłości. Jak zaakceptować odejście kogoś jedynego i opanować rozgoryczenie?
Emilia, bohaterka powieści Ewy Nowackiej Emilia z kwiatem lilii leśnej wspaniale potrafiła sobie poradzić z tym problemem, co nawet dla dorosłych jest najtrudniejsze.

Marcin Urbaniak


"Gruby i chudszy".

Podczas pobytu w Łodzi miałam okazję obejrzeć premierę filmu "Gruby i chudszy". W filmie tym wystąpił Edie Murphy. Jest to wspaniała komedia opowiadająca o perypetiach "grubego" profesora, który zakochuje się w swej koleżance - profesorce z chemii. Prowadząc doświadczenia na zwierzętach profesor wynalazł środek
na odchudzanie, który następnie testuje na sobie. W jednej chwili jest szczupłym, zwariowanym mężczyzną, a gdy środek przestaje działać powraca do swej dawnej postacji. Film ten jest bardzo interesujący. Jest w nim wiele śmiesznych scen, a obsada aktorska została znakomicie dobrana. Polecam go wszystkim. Warto go obejrzeć.

D.M.


"Dwanaście prac Herkulesa"

Dwanaście prac Herkulesa Agathy Christie to cykl kryminalnych opowiadań. Jest to 12 pozornie skomplikowanych spraw, którymi zajmuje się sławny belgijski detektyw Herkules Poirot. Każda sprawa jest
odpowiednikiem jednej z mitologicznych prac Herkulesa. Ciekawe porównania, np.: plotki z Hydrą lernejską, interesująca akcja, nieoczekiwane i zaskakujące rozwiązania zagadek. Wszystko to sprawia, że książka jest ciekawa i nietuzinkowa. Utrzymana w dobrym smaku, wyrafinowana lektura dla miłośników wrażeń.

IRA


"Rok 1984" - George Orwell

Książka zakazana przez 38 lat. Jest to wybitna satyra polityczna. Stanowi ostrzeżenie przed pozorną trakcyjnością ideologii komunistycznej. Ukazuje świat pogrążony w wojnie i nienawiści. Opanowany przez bzdurne, bezsensowne, niszczące indywidualność człowieka slogany, wizje ziemskiego raju, gdzie prawo i wyzysk nie istnieją. W świecie tym partia nieustannie śledzi swoich członków. Warunkiem jej bytu było oduczenie ludzi myślenia. Zrobienie z ludzi zastraszonych zwierząt, maniakalnych wyznawców czy obojętną,
małowymagającą, prostacką, ślepo posłuszną masę. Socjalizm był i jest utopią, która prowadzi do destrukcji i
demoralizacji. W rzeczywistości nie istnieje sposób na stworzenie dobrobytu i szczęścia ogółu.

I.B.


Martin Eden

Proponuję coś z literatury brytyjskiej. Powieść znanego w Polsce pisarza Jacka Londona Martin Eden. Jest to powieść o dużej i małej, szczeniackiej i bohaterskiej młodości. Dużej, bo jedynej i prawdziwie pełnej, bezkompromisowej, nieskalanej nieczystością. Małej, bo niewykorzystanej, bo skazanej na rywalizację z codziennością i tuzinkowe zakończenie. London maluje drogę do marzeń młodego wrażliwego chłopca, pełną
pragnień, pasji i przeszkód, staczającą się, mimo ostatecznego skucesu, do samobójczej śmierci. Książka pełna jest marzeń, napaja czytelnika wiarą, chęcią działania, ogromnymi nadziejami i niezahamowanym młodzieńczym pendem ku ideałom. Pisarski sukces Martina przy łączeniu ideałów z upokorzeniami i biedą okazuje się zbyt bolesny i nieprawdziwy, aby był w stanie zastąpić codzienną surową walkę wygodę i nagrodami. Świat uśmiecha się, świat podziwia jego geniusz, ale wcześniej ten sam świat odzrzucił
i drwił z wszystkiego, co teraz stało sie fascynującymi utworami. Martin tracił kolejno przyjaźń, rodzinę i miłość. Idealizował przyjaźń dziewczyny z przyzwoitego, mieszczańskiego domu, nie rozumiejąc, że ona pragnie mniej niż on, znacznie mniej, bo wygodną i spokojną przyszłość u boku młodzieńca z porządnym zawodem, a nie jakiegoś pisarzyny. Odzyskuje ją całą, kiedy jest sławny. Wraz z nią przychodzi niewiara i żal, podłość i szarość
świata reagującego na sukces i niszczącego brutalnie wszystkie jego ideały. Jest to książka o ideałach, o czymś co nie wiadomo dlaczego odchodzi bezpowrotnie.Przecież za wszystkie trudy, upokorzenia i wyrzeczenia należała się nagroda a ten chłopak ją odrzuca. Zawsze był inny od rówieśników, ale teraz szczególnie. Każdy dzień, kiedy tarzał się w sławie także był inny. Jego miłość również była inna. Dla Martina sukces był rozczarowaniwm, którego nie rozumiał. Nie wiedział nigdy jaki będzie kiedyś. Przyzwyczajony do porażek, do trudów nie pojmował owego rozczarowania. Był jeszcze zbyt młody i dlatego tak obchodził się
ze swoim życiem. Śmierć przychodzi jak wybawienie, jako najbardziej oczekiwany i wstrząsający znak.
W normalnym świecie sukces nie powienien oznaczać samotności. W przypadku Martina jest inaczej. On działa tylko w dwóch realnościach - poniewierki i wyśmiewania oraz nieograniczonej sławy. Ale każdy
jego moment życia jest ukazany doskonale, po mistrzowsku. Tylko utopijność aluzji nie jest ostatecznie żadnym źródłem pocieszenia, bo nie wszyscy są ostatecznie skazani na sukces. Takie powieści należą do rzędu tych, wypuszczanych spod piór pisarskich raz jeden. Jest to wreszcie powieść o tym, co dzieje się w młodym i
zawiedzionym człowieku, zinszczonym przez miłość. Martin chciał, bardziej niż apetyt i chleb, odzyskać wiarę dziewczyny właśnie w niego. Odzyskał ją, ale za cenę sławy i pieniędzy. Jest to wreszcie książka o widmie przeszłości, o daremnej próbie zaczynania wszystkiego albo czegoś ważnego od nowa, wbrew całej
przeszłości, bez konieczności spłacenia starych długów.

BUFI


<

"Noc w Lizbonie" E.M. REMARQUE

Remarque przyzwyczaił nas do wielkiej literatury, smutku i łez. Nie tylko swoim nazwiskiem. Może to jakiś czas, ten jedyny, niepowtarzalny i wierny sprawia ów czar? Wszystko co tam było rzeczywistością teraz odtwarza się i powraca delikatnością złej nowiny jedynie w proroczych snach i opowiadanach bohatera. Naprawdę trudno uwierzyć w realność szczęścia czy własnej miłości w świecie degrengolady i dekadentyzmu nie tylko polityki ale przede wszystkim systemu wartości i marzeń. Mowa o Nocy w Lizbonie, jednej z najdojrzalszych i pełnych powieści Remarque'a. To powieść o ludzkich pragnieniach ograniczanych chęcią i życiem wspomnień. Główny bohater opowiada i oswabadza się z dziejów miłości do kobiety wyrwanej z innego świata, Niemiec
hitlerowskich rządzonych już przez nadludzi. Bilet do raju, jakim wówczas była wiza do USA to cena za wskrzeszenie, pamięć i ostateczne rozgrzeszenie. Ale tutaj nie ma winnego, poza rozpełzającym
się zimnym czasem. To wielka i czysta miłość, którą trudno zachować tylko dla siebie. Początkowa obojętność przypadkowego słuchacza, turysty, przyciągniętego szczęściem ujrzenia Ameryki, zagubionego w tłumie portugalskiego wieczoru, w blasku kawiarni i głosie nocy przeradza się w obsesyjną ciekawość
poznania ludzkiego szczęścia i goryczy. To powieść o pokorze, która zamienia szczęście w zasądzoną groteskę. Czy człowiek posiada granicę wytrzymałości, pokory i nienawiści, nawet wówczsa kiedy
przestaje chcieć żyć? Codzienny czas prawdziwego szczęścia gaszony jest i zatrzymywany chorobą, prowadzącą do śmierci. Rak odbiera ją szczęściu, ale trudno to zaakceptować. Śmierć przyszła kiedy najbardziej była niechciana. Pozostają wspomnienia. Czy ich dni wyglądałyby podobnie gdyby choroba stanęła między nimi? Może nie byłoby tak ostatecznie i jedynie? Śmierć jest paralelą do końca całegomieszczańskiego i poukładaniego świata. Po 1939 r. miało to już nigdy nie wrócić. To książka uniwersalna i mądra. Czy uczucie jest posłannictwem? Remarque udowadnia, że jest, zwłaszcza w świecie zła. Zmusza do szacunku wobec własnego szczęścia tego czasu, którego zawsze przecież tak niewiele. Dlaczego kończy się źle? A dlaczego miałaby kończyć się dobrze?

BUFI


Przeczytaj to!

Są takie dni, w których nie masz ochoty na zabawę, czy oglądanie telewizji. Jesteś zmęczony rzeczywistością. Brakuje ci wrażeń i z tego powodu jesteś przygnębiony. Z takiego nastroju i samopoczucia może wyrwać Cię dobra książka. Może Cię ona wprowadzić w świat fantazji, sensacji i wyrwać z nudy. Taką książką może być opowieść sensacyjna Deana Koontza pt. Tik - Tak. Opowiada ona historię, która przydarzyła się młodemu pisarzowi. Pewnego dnia znajduje on na schodach swojego domu dziwną szmacianą lalkę. Zabiera ją do domu, sądząc, że jest to ostrzeżenie jakiegoś gangu. Wkrótce z wnętrza lalki wyłania się tajemnicza istota, która próbuje pozbawić go życia. Książka do końca trzyma w napięciu. Na pewno zaciekawi wielu z Was. Przeczytajcie ją!

Anna Kaczmarek


Tytuł: "Statki czasu"
Autor: Stephen Baxter
Stron: 527

Podróżnik w czasie zmierza ku nieskończoności. Jego zadanie jest bardzo ważne: musi uratować Weenę, odkryć przyszłość i rozwiązać problemy otaczającego go świata ...
Świetna lektura dla miłośników science fiction.

Monika


Tytuł: "Tajemniczy opiekun"
Autor: Jean Webster
Stron: 205

Tą powieścią zachwycały się już nasze babki i matki. Jest to historia dziewczyny, która mieszka na pensji. Pewnego dnia okazuje się, że jest ktoś, kto się nią opiekuje. Kto to może być? Warto się dowiedzieć!

Monika


Tytuł: "Podszepty serca"
Autor: Sydell Voeller
Stron: 126

Tralain jest po uszy zakochana w Scotcie i nie chce uwierzyć plotkom, że jej chłopak bierze narkotyki. Próby rozmowy jakie podejmuje za każdym razem kończą się niepowodzeniem ... Czy plotki okażą się prawdą?

Monika


Tytuł: "Podpalacze ludzi"
Autor: Graham Masterton
Stron: 191

Jest to przerażający i pełen wrażeń horror. Dziwnym trafem w San Diego popełniają samobójstwo przez samo podpalenie członkowie Opery San Diego. Nikt nie wie dlaczego to zrobili. Giną bliscy samobójców. Lloyd, który stracił narzeczoną, postanawia się dowiedzieć, kto i dlaczego namówił ich do tego czynu ...

Monika


Menażeria problemów

Błądząc po bibliotece natrafiłam na książkę o ciekawym tytule:Menażeria ludzka Gabrieli Zapolskiej. Książka ta to cykl nowel, wydany w 1893 roku. Każda z nich w pewien sposób demaskuje obłudę moralną mieszczaństwa, mówi o sprawach drażliwych. Bohaterami są osoby, które krzywdzą świadomie
swoich bliskich lub właśnie ofiary niesprawiedliwości. Nie rozumiem tylko dlaczego tych pierwszych autorka określa jako osoby jasnowłose. Zapolska w swoich utworach kładzie duży nacisk na opis ludzi, miejsc, zdarzeń, dzięki czemu łatwo możemy "wejść" w świat przedstawiony nam przez autorkę. Zagadkowy tytuł pozostawiam do własnych rozważań, a książkę gorąco polecam

Agnieszka Bieniek


Autor: Guy n. Smith
Tytuł: "Trzęsawisko I"

Historia tajemniczych bagien to tylko jeden z wątków tej powieści. Znajdziecie w niej wydarzenia straszne, ciekawe i wzruszające. Cygański klan, piękna i podstępna kobieta, czarna magia ... Dalszego ciągu tej powieści szukajcie w książce Trzęsawiako II (Wędrująca śmierć).

Marchewa


Autor: John Tyerman Williams
Tytuł: "Kubu? Puchatek i filozofowie"

Czy chciałbyś w jak najprostszy sposób poznać filozofów, poczynając od Platona, a kończąc na egzystencjalistach? To bardzo proste! Kubuś Puchatek, Miś o Małym Rozumku, objaśni ci wszystko tak, że
na pewno zrozumiesz!

Marchewa


Autor: Brian Lumley
Tytuł: "Dom pełen drzwi"

Dom pełen drzwi - spokojny, z niezliczoną ilością wejść. Otwórz jedno z nich, a wkroczysz w krainę, której nie da się opisać i porównać z żadnym koszmarem. Ogień piekielny, wieczne przekleństwo, śmierć . . .

Marchewa


Autor: Patrick Luskind
Tytuł: "Pachnidło"

Akcja utworu toczy się we Francji XVIII wieku, a bohater przedstawiany jest jako genialna i najbardziej przerażająca postać epoki. Człowiek ten był obdarzony darem niezwykłego węchu. Jego życie stało się
wieczną pogonią za zapachem absolutnym, za doskonałością i poprowadziło go do szalonych czynów. Losy outsidera, Jana Baptysty Grenouille`a, opisane są językiem świadomie wyszukanym, pełnym wirtuozerii.

Marchewa


Pamiętnik Narkomanki

Ostatnio będąc w bibliotece miejskiej, szukając jakiejś odpowiedniej dla siebie książki, natknęłam się na Pamiętnik narkomanki Barbary Rosiek. Pozycja ta ukazała się Katowicach w 1985 r. dzięki Krajowej Agencji Towarzyskiej. Opisuje ona losy 18-letniej Barbary uzależnionej od narkotyków. Główna bohaterka, prowadząc pamiętnik, zapisuje w nim najważniejsze wydarzenia jakie zaszły w jej życiu. Chociaż książka ta została wydana dość dawno, to jednak jej treść jest fascynująca. Warto ją przeczytać choćby dlatego, że dotyczy i porusza współczesne problemy jakimi są narkotyki, a w konsekwencji dotyczy także uzależnień.

Kaja


Autor: James Herbert
Tytuł: "Jonasz"

Zawsze prześladował go cień przeszłości i pech. Ale on nie rozumiał jego prawdziwej natury. Nie wiedział też kiedy uderzy następnym razem. Wysłany do małego miasteczka na wschodnim wybrzeżu Anglii, by prowadzić śledztwo w sprawie narkotyków Kelso trafia na trop niebezpiecznej przestępczej organizacji. Nagle stawką w tej grze zaczyna być nie tylko, ale przeszłość, przyszłość i zdrowie psychiczne. Poddany torturom i nafaszerowany narkotykami, odkrywa przerażającą tajemnicę. Może ona zniszczyć zarówno jego, jak i innych...

Marchewa


Autor: JOAN SMITH
Tytuł: "Koniec maskarady"

Po czterech latach poszukiwań Moira Trevithick trafia na ślad oszusta, który pozbawił ją i jej brata rodzinnego majątku. Podając się za bogatą wdowę ze Szkocji, dziewczyna zjawia się wiejskiej gospodzie, by zastawić na niego sidła. Niestety, misternie przygotowany plan komplikuje się, gdy na scenę wkraczają inne osoby, które najwyraźniej również zagięły parol na majora Stanby'ego, bo pod takim nazwiskiem występuje teraz wróg Mary.
Największym problemem dla "młodej wdowy" okazuje się niejaki Hartly, który nie dość, że miesza jej szyki, to jest stanowczo za przystojny.

Maritta


Autor: JUDE DEVERAVX
Tytuł: "Kusicielka"

Wyczyny ekscentrycznej - przynajmniej jak na koniec stulecia - dziennikarki Chris niepokoją jej ojca do tego stopnia, że zleca dwóm panom ściągnięcie niesfornej panienki na łono rodziny. Przewrotny plan tatusia i przekora córki doprowadzają do zgoła nieoczekiwanego rozwiązania.

Maritta


Autor: VIRGINIA C. ANDERS
Tytuł: "Nocne szepty"

Szczęśliwa i niewinna Christie, córka Dawn, wyrosła w najbezpieczniejszym i najszczęśliwszym z domów... Pomimo to nie może oprzeć się poczuciu, że nad Cutler's Cove zawisły czarne chmury związane z
zagmatwaną historią jej rodziny i z pytaniami, na które nie odpowie jej nikt, nawet matka. Niespodziewanie pewnej burzliwej nocy świat Christie zmienia się na zawsze. W obliczu gromadzących się wokół niej ciemnych sił musi podjąć walkę, by raz na zawsze uwolnić się z okowów przeszłości i rzucić wyzwanie przekleństwu,
które od pokoleń prześladuje Cutler's Cove.

Maritta


AUTOR: Janet Tanner
TYTUŁ: "W jej cieniu"

Pod koniec lat sześćdziesiątych prasa publikuje wstrząsającą wiadomość o śmierci czołowej modelki, Pauli Varna, która zginęła podczas wybuchu na jachcie, gdzie przebywała wraz z przyjacielem męża Gregiem Martinem. Dwadzieścia trzy lata później w gazetach ukazują się bulwersujące wiadomości o tym, jakoby Greg Martin nadal żył w Australii. Wiadomością tą interesują się przede wszystkim towarzystwa ubezpieczeniowe, które w związku z wypadkiem wypłaciły olbrzymie odszkodowania. Ale nie tylko one... Jest bowiem jeszcze córka modelki, która w przeciwieństwie do ojca - znanego projektanta mody - oraz jego żony, a jednocześnie
siostry Pauli próbuje dowiedzieć się prawdy o modelce. Zdecydowana na wszystko, nie bacząc na cenę, jaką przyjdzie jej zapłacić, odsłania zaskakujące tajemnice rodzinne.

Cita


AUTOR: Daniel Steel
TYTUŁ: "Zupełnie obcy człowiek"

Wzruszająca opowieść o wielkiej miłości, poświęceniu, małżeńskiej wierności i dramacie kobiety przywiązanej do sparaliżowanego męża. Aleksander po odejściu żony nie wierzy, aby kiedykolwiek udało mu się zbudować prawdziwy, szczęśliwy dom, którego życie nie byłoby podporządkowane karierze. Pewnego dnia zauważa fascynującą, bardzo piękną i smutną kobietę... Rafaela przeżyła u boku dużo starszego męża kilka cudownych
lat, lecz choroba Johna położyła kres szczęśliwym dniom. Spotkanie Aleksandra staje się dla niej przełomowym wydarzeniem... Czy spełnią się marzenia tych dwojga zakochanych w sobie ludzi?

Cita


Autor: Melinda Cross
Tytuł: "Kobieta z lustra"

Frannie, biednej dziewczynie z robotniczej dzielnicy Bostonu, zawsze marzyło się lepsze życie. Kiedy dostała wreszcie dobrze płatną pracę i wydawało się, że jej marzenia się spełniły, poznała Ethana Alexandra. Nie wiedziała, dlaczego ten mężczyzna tak bardzo ją irytuje. On przecież chciał udowodnić, że bardziej niż
pochodzenie czy pozycja społeczna liczy się serce...

(m)


Autor: Robyn Donald
Tytuł: "Nierozerwalne więzi"

Tiffany jest młodą, skromną dziewczyną o artystycznych zainteresowania. Przyjeżdża z prowincji do stolicy, aby tu zdobywać zawód. Niespodziewanie poznaje nie znanego jej do tej pory ojca. Okazuje się jednak, że czeka ją jeszcze wiele innych niespodzianek.

(m)


Autor: Anne Cavaliere
Tytuł: "Prywatne lekcje"

Przystojny policjant, Nik Fiore, namawia panią profesor historii sztuki, Emory Byrd, aby pomogła odnaleźć ukradziony z muzeum cenny obraz. Ich współpraca staje się ściślejsza, niż to było zaplanowane. Ale nie ma róży bez kolców...

(m)


Autor: Laurien Berenson
Tytuł: "Przypadkowy pasażer"

Kate przerwała studia, aby zarobić na dalszą naukę. W dzień jest sprzedawczynią w butiku, w nocy prowadzi taksówkę. Pewnego wieczoru, gdy odbywa kurs z miasta okazuje się, że pasażerem jest znany i bogaty biznesmen. Pełna przygód podróż staje się początkiem znajomości. Czy ludzie należący do dwóch różnych światów mogą stać się sobie bliscy?

(m)


Maria Rodziewiczówna "Wrzos"

Kazia, młoda dziewczyna wychowana w ziemiańskim dworku, na prośbę ojca godzi się poślubić prawie obcego dla niej mężczyznę i zamieszkać z nim w Warszawie. Jej poglądy spotykają się często z drwiną, ale budzą także
sympatię i szacunek. Jednakże w atmosferze miejskiego lepszego towarzystwa ta urocza dziewczyna musi się
poddać, obumrzeć - jak pozbawiony gleby wrzos.

Ania Kaczmarek


Barbara Cartland "Spełnione życzenia"

Do Chadwood powraca z Indii nowy hrabia, człowiek zły i nieczuły. Odziedziczył on jej rodzeństwo, za jego sprawą zostaje pozbawionych normalnych warunków do życia. Hrabia ulega tragicznemu wypadkowi. Czy odmieni to los Olivii i innych ludzi ?

Ania Kaczmarek


Philip M. Margolin "Stan oskarżenia"

Młody i zadufany w sobie prawnik, starając się zyskać uznanie, podejmuje się obrony w procesie o milionowe odszkodowanie. Przegrywa jednak proces i traci szacunek ludzi, na których mu najbardziej zależało. Podejmuje pracę w małym miasteczku. Angażuje się tam w trudną sprawę, co daje początek dramatycznym wydarzeniom. Próbuje odmienić swoje życie, czy to mu się uda ?

Ania Kaczmarek


Autor: Shaun Huston
Tytuł: "Dzień śmierci"

Rok 1696. Po okrutnych torturach domniemana czarownica wyznaje sekret starego medalionu: nieszczęśnik, który go dotknie, przejmuje jego zgubną moc i zostaje przeklęty na wieki. Czterysta lat później małym miasteczkiem wstrząsa seria okrutnych, niewyjaśnionych zabójstw. Czy ma to jakiś związek z męczeńskim
wyznaniem tajemniczej kobiety...?

Marchewa


Autor: Helena Saniewska
Tytuł: "Mały wielki świat"

Bohaterką tej trochę zwariowanej, a trochę wzruszającej powieści jest sympatyczna nastolatka Zuzka. Pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie, przeżywa wstrząs - jej ojciec postanowił porzucić matkę i związać się z inną kobietą. Matka, Zuza i jej brat Filip opuszczają Warszawę i przenoszą się do niewielkiej mieściny. Co ich tam czeka? Jakie odkryją tajemnice? Tę powieść czyta się jednym tchem!

Marchewa


Sabrina...

Na paskudne i długie wieczory, które właśnie nadeszły, polecam serię książek Sabrina nastoletnia czarownica". To na podstawie tych książek nakręcono serial pod tym samym tytułem,
który leciał w Polsacie. Książki napisane są lekko i przyjemnie, a przede wszystkim zawierają dużą dawkę świetnego humoru, który działa bardziej niż w telewizji. Radzę uważać, bo książki z tej serii to "złodzieje czasu". Książki można nabyć w księgarni na osiedlu XXX-lecia i zapewne w jej
filii na ul. Keplera (koło piekarni p. Olendra). Każda z książek kosztuje 15,50 zł. Gorąco polecam.

E.S.


"Psychomech" Brian Lumley

W roku 1952 urodził się Richard Garrison. Jego przeznaczeniem była nieśmiertelność. Człowiek ten stracił wzrok, lecz w zamian zyskał świadomość potężnej siły psychicznej ESP. Czy ta moc pozwoli mu opanować i
wykorzystać dla własnych celów Psychomecha, straszliwą maszynę, zbudowaną przez hitlerowskiego oprawcę? Polecam gorąco książkę, która trzyma Czytelnika w nieustającym napięciu do samego końca.

R. D.


"Fundusz Szakala" Stephen Frey

Mace McLain, młody pracownik potężnego banku inwestycyjnego z Wall Street odkrywa przygotowania do zamachu bombowego. Cel znajduje się w centrum Nowego Yorku, a jeszcze bardziej zaskakującą rzeczą
jest osoba, która stoi za tym przedsięwzięciem. Powieść ta jest przeznaczona dla miłośników sensacji, a
rozgrywająca się akcja tworzy bardzo ciekawą opowieść.

R. D.


"Firestarter" Stephen King

Grupa studentów ochotniczo poddaje się eksperymentowi naukowemu, w trakcie którego pod pozorem testowania niegroźnego halucynogenu zostaje im zaaplikowany środek powodujący nieodwracalne zmiany w
przysadce mózgowej. U dwojga studentów, Andy'ego oraz jego przyszłej żony Vicky, budzą się niezwykłe talenty parapsychiczne: on uzyskuje moc narzucania swej woli innym, ona wyzwala w sobie zdolności telekinezy. Z tego związku przychodzi na świat dziewczynka posiadająca dar pirokinezy - umiejętności wzniecania ognia siłą
woli.

R. D.


Świat czarownic

Czy chciałeś(aś) się kiedyś przenieść do krainy pełnej magii, gdzie nie tylko oręż jest bronią? Do krainy pięknej, tajemniczej i niebezpiecznej? Jeśli tak to taką podróż zafunduje Ci cykl książek Andrea Nortona pt. "Świat Czarownic". Jest to seria poświęcona magicznym miejscom takim jak Esctrap czy
Escore. Magia dała początek temu światu i ona ma tu najwięcej do gadania, jednak nawet magia ma respekt przed stalą. Ciekawe historie i wspaniała fabuła nie pozwolą Ci oderwać się od książki. Podczas czytania przeniesiesz się do świata czarownic i razem z bohaterami będziesz podążać tajemniczymi ścieżkami.
W książce są poruszane sprawy większej wagi. Świat Czarownic" to cykl ambitnych książek, które zmuszają do refleksji na temat miłości, śmierci i przeznaczenia. Jeżeli lubisz świat magii (nie mam na myśli czegoś w stylu Harego) i średniowiecza to musisz zapoznać się z tą serią. Naprawdę warto!

Dr@ko


Wieża błaznów

Niedawno wpadła mi w ręce książka o kontrowersyjnym tytule Narrenturm ("Wieża błaznów"). Autorem jest Andrzej Sapkowski (autor Wiedzmina). Jest to książka przygodowa. Akcja toczy się w czasach rycerstwa, szlachty i inkwizycji. Główny bohater Reinmar Bielau wpada w kłopoty za sprawą romansu z mężatką, której mąż wyjechał nawracać pogan siłą. Uciekając przed braćmi rogacza, przyczynia się do śmierci najmłodszego z nich. Od tej pory ma na karku inkwizycję, rodzinkę Sterczów pragnących zemsty i słynnych
zbirów najętych przez nich. Przy tej książce nikt nie będzie się nudził.

NEO


"Diuna" Frank Herbert

Tytułowa Diuna jest pustynną planetą na, której jest wydobywany melanż, narkotyk niezbędny ludziom, umożliwiający podróżowanie w kosmosie. O planetę zasobną w ten niespotykany proszek toczy się bój, który może zmienić oblicze wszechświata. Frank Herbert otrzymał za Diunę dwie najbardziej znane nagrody Nebula (1965) i Hugo (1966). Książka ta jest na liście najlepszych powieści SF XX wieku. Diuna doczekała się
ekranizacji, która okazała się kompletnym fiaskiem. Książka ma bogate myśli autora co podnosi wartość tej epopei np.: Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie do nikąd. Wdrap się na górę tylko tyle, by sprawdzić, że jest górą. Nie zobaczysz góry z jej szczytu. Naprawdę warto przeczytać.(UWAGA!!! Nie
czytać wieczorem jeżeli zamierzacie iść rano do szkoły).

R.D.


"Andromeda znaczy śmierć" Michael Crichton

Amerykański projekt wojskowy przewiduje zebranie przez satelity próbek mikroorganizmów z górnych warstw atmosfery. Niestety, jeden z satelitów spada na Ziemię i następnego dnia giną wszyscy mieszkańcy miasteczka w Arizonie. Przeżywa tylko niemowlę i starzec. Dlaczego? Dowiesz się jeżeli przeczytasz. Michael Crichton to twórca nowego rodzaju powieści - technothriller. Zapewne znasz takie tytuły jak Kula, Zaginiony Świat,
Jurassic Park - to sławne powieści Crichtona, które zostały zekranizowane. Zapewne tytuł Zjadacze umarłych nic nikomu nie mówi, ale sfilmowano film Trzynasty wojownik, który został nakręcony na podstawie tej książki. Zapraszam do interesującej lektury, chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

R.D.


"Nieuchwytny Jastrząb" Herbert Crowder

Nieuchwytny Jastrząb to nazwa najnowocześniejszego super tajnego myśliwca, który decyzją Pentagonu, ma trafić do seryjnej produkcji, o wartości wielu miliardów dolarów. Wydział konstrukcji radarowych dwóch
potężnych koncernów nie szczędzi wysiłków, by to właśnie ich urządzenie stanowiło wyposażenie Jastrzębia. Pracownicy przeprowadzają właśnie próby ze swoim rewelacyjnym wynalazkiem, kiedy dociera do nich wiadomość, że konkurencja ma już niemal kontrakt w kieszeni. Jedynym sposobem, by przekonać generałów o pochopności decyzji jest demonstracja możliwości tego nowego radaru. Prototyp ginie jednak w tajemniczych okolicznościach.

P.N.


"Śmiertelne sny" Graham Masterton

Nocna mara pojawiająca się w snach Johna Woodsa i jego syna Lennu'ego jest nie tylko przerażająca, jest także całkowicie realistyczna. Pożądając ludzkiej krwi przekracza granicę między snem, a jawą i morduje z niezwykłym okrucieństwem. Tylko Wojownicy Nocy są w stanie pokonać straszliwego demona - chyba, że ten odnajdzie ich pierwszy i zabije - śpiących, bezbronnych pozbawionych swojej mocy.

P.N.


"Lalka Manitou" Guy N. Smith

Wesołe miasteczko nie zawsze bywa wesołe, szczególnie jeśli wszystkie drewniane figurki ożywają i zaczynają krwawą zabawę. A wszystko to dzieje się za sprawą indiańskiej wróżki i jej rzeźb. Babka dziewczyny i jej plemię zostali wymordowani przez białych. Tajemniczy bożek zła rozpoczyna okrutną zemstę.

P.N.


"Zatopione skały i inne monidła" - Jan Himilsbach.

Z zawodu kamieniarz, z powołania: poeta, pisarz, aktor. Najbardziej zapamiętany z kultowego filmu quot;Rejs". Wystąpił w kilkudziesięciu rolach drugoplanowych. Ze względu na swoją fizjonomię i ochrypły głos grał przeważnie ludzi z marginesu. W swoim życiu udzielił setki wywiadów, w których swoją autobiografię ubarwiał życiorysami kolegów, postacie, o których pisał zawsze były barwne (w końcu już sam nie wiedział, czy to jego życiorys czy kumpli). Akcja książki rozpoczyna się w momencie kiedy wyrusza w Polskę w poszukiwaniu kumpli, których poznał w kamieniołomach oraz wcześniejszych towarzyszy doli i niedoli z Zakładu Poprawczego. Opisuje ich życie, formy ich stabilizacji lub wykolejenia, najdziwniejsze zawody jakie wykonują i jeszcze dziwniejsze ich hobby. J. Himilsbach był w życiu bardzo swobodny i naturalny, często zdarzało mu się być w stanie nietrzeźwym, używał niekiedy wulgarnych słów. Kiedyś dowiedział się, że jedna studentka napisała o nim pracę magisterską - ucieszony powiedział "To będę kurwa jak Sienkiewicz". Gorąco polecam tę książkę np. jako prezent pod choinkę.
Bardzo interesująca biografia. Niby zwykły tuzinkowy człowiek, jakich chodzi setki po naszych ulicach, ale za to jaka osobowość. Był wartościowym, szlachetnym człowiekiem, rozumiał i pomagał tym, którzy tego potrzebowali.

Maciej TALARSKI


"Listy z Ziemi" - Mark Twain.

Mark Twain - pierwsze skojarzenie "Tomek Soyer". Jednak jak przekonałem się niedawno, wcale nie musi tak być. Mark Twain, a właściwie Samuel Langhorne Clemens, był pisarzem, humorystą i satyrykiem.
Pierwszą jego książką, z jaką się spotkałem, były;Listy z Ziemi. Tytułowe Listy pisze szatan, który za skrytykowanie dzieła Stwórcy został wysłany na Ziemię. Zawiera on w nich bardzo humorystyczny opis rasy ludzkiej i jej wierzeń, uznając ludzi za głupców. Książka jest bardzo lekka, mimo to zawiera prawdy życiowe o duszy i umyśle człowieka, a więc skłania do myślenia. Gorąco polecam każdemu, kto chce oderwać się od
rzeczywistości..

Maciej TALARSKI


"Malowany Ptak" - Jerzy Kosiński

Autor w 1957 roku wyemigrował do USA gdzie ukończył Uniwersytet Columbia. W okresie rządów komunistycznych w Polsce jego książka znajdowała się na indeksie cenzury.Malowany Ptak to powieść zawierając wątki autobiograficzne, jedna z najgłośniejszych książek ostatniego półwiecza, która przyniosła J. Kosińskiemu sławę i uznanie. Jej bohaterem jest żydowski chłopiec, który w pierwszych dniach II wojny światowej trafia do zapadłej wioski na kresach wschodnich i jest prześladowany przez prymitywnych, zabobonnych chłopów. Bity i torturowany tuła się po lasach i wsiach, często będąc świadkiem wciąż nowych
okrucieństw i zbrodni. W końcu zło, z którym się styka staje się jego udziałem. To ciekawa książka, przeznaczona szczególnie dla ludzi o mocnych nerwach. Ukazała się w Polsce dopiero po 24 latach
od swojej światowej premiery i była opublikowana w 20 językach. W latach 60-tych książce przyczepiono etykietęantypolska dlaczego? Osądźcie to sami.

Maciej TALARSKI


My dzieci z dworca ZOO

My dzieci z dworca ZOO" to szokująca relacja piętnastoletniej narkomanki z Berlina Zachodniego, która w wieku dwunastu lat zaczęła palić haszysz, w wieku trzynastu lat sięgnęła po heroinę. Ten utwór ma przestrzec młodych ludzi przed tak popularnymi w dzisiejszych czasach używkami jakimi są narkotyki. Ukazuje on ciemne strony nałogu, pokazuje do czego są zdolni młodzi ludzie będąc na tzw. głodzie kradną, oszukują, kłamią, a nawet zajmują się prostytucją. Relacja narkomanki jest szokująca. Uważam, że tę książkę powinni przeczytać wszyscy młodzi ludzie. Jest napisana w przejrzysty i wyrazisty sposób, dlatego trafia w serca młodych ludzi i na pewno może zmienić ich myślenie na temat narkotyków, o których mówi się w dzisiejszych czasach, ale ciągle za mało.

Paulina J.


"Idź zapytaj Alice"

Idź zapytaj Alice" została napisana przez nastolatkę, narkomankę i szybko weszła do kanonu literatury angielskiej i amerykańskiej. Jest to zdumiewający zapis walki nastoletniej dziewczyny z kuszącym światem narkotyków. Napisany bezkompromisowym językiem, dziennik Alice prowokuje i zmusza do myślenia. Bohaterka tych wspomnień umarła trzy tygodnie po podjęciu decyzji o zakończeniu pisania dziennika. Tę książkę powinny przeczytać wszystkie nastolatki i ich rodzice.

Paulina

 • Grand Theft Auto V

            Kolejna odsłona kultowej już serii gangsterskich gier akcji, rozgrywa się w olbrzymim, otwartym świecie, wzorowanym na krajobrazach Los Angeles oraz południowej Kalifornii.
            W Grand Theft Auto V wcielamy się w trzech, całkowicie odmiennych bohaterów, każdy z nich pochodzi z innego środowiska społecznego. Fabuła gry została skonstruowana tak, aby można było przenosić się między nimi w bardzo szybki sposób, co uatrakcyjnia grę i lepiej pozwala poznać świat Los Santos.
            Główna metropolia GTA V oraz jej okolice, na które składają się: góry, pustynie, urwiska, pola, doliny oraz bazy wojskowe są największym światem jaki kiedykolwiek stworzył Rockstar. Twórcy gry oddali do dyspozycji graczy wiele różnego rodzajów pojazdów – od rowerów po helikoptery. Autorzy postanowili również wrócić do motywu modyfikowania statystyk postaci, wykonując odpowiednie czynności bohaterowie stają się lepsi w poszczególnych czynnościach (np. prowadzeniu pojazdów).
            GTA V ma swoje mankamenty, co jednak nie zmienia jednak faktu, że dawno w grach nie widzieliśmy tak dużego, złożonego tytułu, nafaszerowanego licznymi smaczkami. Grand Theft Auto wciąga
  gracza i nie odpuszcza przynajmniej do ukończenia kampanii. (MM)